هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) شاخه گسترده ای از علوم رایانه است که مربوط به ساخت ماشین های هوشمند است که قادر به انجام وظایفی هستند که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارند. هوش مصنوعی یک علم بین رشته ای است که رویکردهای مختلفی دارد.اما پیشرفت در یادگیری ماشین و یادگیری عمیق در حال ایجاد یک تغییر الگو در تقریباً هر بخش از صنعت فناوری است.

هدف گسترده از هوش مصنوعی سؤالات و مباحث بسیاری را به وجود آورده است. آنقدر که هیچ تعریف مجردی از این حوزه پذیرفته نیست.

در کتاب درسی مقدماتی «هوش مصنوعی: یک رویکرد مدرن» ، نویسندگان استوارت راسل و پیتر نورویگ با متحد کردن کار خود پیرامون موضوع نمایندگان هوشمند در ماشین ها به این سوال نزدیک می شوند. با توجه به این نکته ، هوش مصنوعی “مطالعه کارگزارانی است که از محیط اطراف ادراک می کنند و اقدامات انجام می دهند.” (راسل و نورویگ ویی)

پاتریک وینستون ، استاد هوش مصنوعی و علوم رایانه ای در دانشگاه MIT ، هوش مصنوعی را به عنوان “الگوریتم هایی که محدودیت ها را فعال می کنند ، تعریف می کند.

جرمی آچین ، مدیر عامل DataRobot ، در حالی که در سال 2017 در ژاپن با تجربه AI ، در سال 2017 سخنرانی کرد ، سخنان خود را با ارائه تعریف زیر درباره نحوه استفاده AI امروز آغاز کرد:

“AI یک سیستم رایانه ای است که قادر به انجام وظایفی است که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارد … بسیاری از این سیستم های هوش مصنوعی از طریق یادگیری ماشینی تغذیه می شوند ، برخی از آنها از یادگیری عمیق تغذیه می شوند و برخی از آنها از چیزهای بسیار خسته کننده ای مانند قوانین استفاده می کنند. “

هوش مصنوعی به طور کلی در دو دسته گسترده قرار می گیرد:

هوش مصنوعی باریک: این نوع از هوش مصنوعی در یک محدوده محدود عمل می کند و شبیه سازی هوش انسانی است. باریک هوش مصنوعی غالباً بر روی انجام یک تک وظیفه بسیار خوب متمرکز است و در حالی که ممکن است این ماشین ها هوشمندانه به نظر برسند ، آنها حتی در ابتدایی ترین اطلاعات انسانی ، تحت محدودیت های بسیار بیشتری کار می کنند.

باریک هوش مصنوعی اطراف ما است و به راحتی موفق ترین تحقق هوش مصنوعی تا به امروز است.

هوش عمومی مصنوعی: AGI  که گاهی اوقات به عنوان “AI قوی” خوانده می شود ، نوعی هوش مصنوعی است که در فیلم ها می بینیم ، مانند روبات های Westworld

Generation. AGI یک دستگاه با هوش عمومی است و تقریباً مانند یک انسان ، می تواند از آن هوش برای حل هر مشکلی استفاده کند.

جستجوی “الگوریتم جهانی برای یادگیری و بازیگری در هر محیط” ، (راسل و نورویگ 27) چیز جدیدی نیست.اما زمان، مشکل ایجاد یک ماشین با مجموعه ای کامل از توانایی های شناختی را کاهش نداده است.

AGI مدتهاست که موزه‌ی داستانهای علمی است که در آن روباتهای بسیار هوشمند بر بشریت غلبه دارند.اما کارشناسان قبول دارند این چیزی نیست که به زودی باید نگران آن باشیم.

 

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *